בהשקעות לטווח ארוך לא נבהלים מירידות

בתקופה האחרונה (מתחילת )2022 אנו רואים תנודות מאוד משמעותיות בשוק ההון, כאשר נכון להיום השוק עומד בירידות של מעל 15% מתחילת השנה.

{להוי ידוע, רובינו מושקעים בצורה כזו או אחרת בשוק ההון, אם זה בחיסכון לכל ילד, או בקרנות הפנסיה וההשתלמות למיניהם… מייל זה מתייחס ללחוצים שבינינו, ובכלל כדאי לדעת ולהכיר את המושגים….}

רציתי לשתף אתכם במס' תובנות לגבי שוק ההון.

1.

שוק ההון הוא מוצר מסוכן מאוד, 90% מהמשקיעים מפסידים כסף בשוק ההון.

המפסידים הם סוחרים יומיים, אנשים שסוחרים בעצמם בשוק ולא ע"י בתי השקעות, וכשמכניסים רגש למסחר בדר"כ מפסידים,  צריכים לתת את הניהול של הכספים לאנשי מקצוע שהם יסחרו רק ע"פ השכל ולא הרגש.

2.

ההיסטוריה מלמדת שלכל משבר יש סוף, כל מלחמה מסתיימת בסוף, והשוק חוזר לפעילותו הקודמת, החברות מרוויחות, והמניות חוזרות לעלות.

מי שבאמת מפסיד זה האדם שנלחץ מהירידות, פוחד שהעולם נגמר ומושך את החסכונות באמצע המשבר, אבל כל אלו שהשאירו את הכספים בתיק, המניות עלו חזרה והם לא הפסידו את כספם.

3.

בשבוע האחרון ישבתי עם עצמי ועלה לי תובנה נוספת,

כשמשקיע נכנס לעסקת נדל"ן, הוא מסכים לספוג עלויות של סכומים מאוד משמעותיים כדי להיכנס לעסקה, כמו מס רכישה, עו"ד, תיווך, ייעוץ משכנתאות, והמשקיע מסכים למרות הכל לקחת על עצמו את ההוצאות הללו, שברכישת נכס בשווי של מיליון ש"ח יכולים להסתכם במאה אלף ₪ ויותר, משום שהוא בטוח שבטווח הארוך מחיר הנכס יעלה בכמה מאות אלפי ש"ח, והוא ירוויח הרבה יותר בע"ה,

במקרה שאתם נמצאים בשוק ההון וחטפתם כעת נפילה זמנית, המלצתי אליכם להתייחס לזה כמו תשלום מס רכישה, ואם אתם מושקעים באחד המדדים דרך בתי השקעות או חברות ביטוח אתם יכולים להיות רגועים, כי ההיסטוריה הוכיחה שלאחר כל ירידה מגיעה עליה העולה מעל למחיר שהיה לפני הנפילה,

בשקט אני יכול להגיד לכם שאם היה מס רכישה על השקעות בשוק ההון, כנראה שגם היו ממליצים לכם להיכנס לשוק…

קחו אוויר ותנשמו עמוק ואל תגעו!

כשהרכב מחליק אנו מבינים שאין לנו שליטה ע"כ, גם במקרה דנן לא עושים כלום….

4.

אחת הסיבות לירידות כעת הוא העלאת הריבית בארה"ב, כלומר יושב לו נגיד הבנק בארה"ב וקיבל החלטה שכדי לטפל באינפלציה הגואה יש להעלות את הריבית, גם הוא הבין שזה יגרום בטווח הקצר לירידות, ועדיין הבין שבטווח הארוך יותר, זה יירגע, גם המנתח מבין שעכשיו הוא מכאיב לפציינט שלו, אבל הוא רואה את טובתו לטווח הארוך…..

לסיכום, אני רוצה לשתף אתכם בסיפור של חבר, שכשהתחילו השמועות על מלחמת רוסיה אוקראינה, החליט להוריד סיכון כדי לחטוף פחות ירידות, וכשזיהה שהשוק נרגע החליט לחזור למסלול המסוכן, הוא בא בחדווה לספר לי על 'מקצועיותו', והחלטנו לפתוח ולהשוות את שני התיקים התיק שלי ללא נגיעה, והתיק שלו לאחר ההתערבות, וראינו שהתיק שלו נמצא בירידות יותר גדולות ממני של 7%!, הסיבה לכך היא, כשאנו מבצעים שינוי בתיק בחברת ביטוח השינוי מבוצע לאחר 3 ימי עסקים, כשהחליט להוריד סיכון אכן היו ירידות, אך כיוון שלוקח זמן עד שהשינוי קורה בפועל, אז הוא חטף את הירידות, וכשהוא זיהה שהשוק מתחיל להתאושש והחליט לחזור למסלול המסוכן, אכן היו עליות אבל הוא הפסיד אותם… מדובר בתיק של מעל מיליון ש"ח שהתבטא אצלו בהפסד של 80 אלף ש"ח.

לכן, המסקנה שלי היא באם אני מושקע בשוק ההון דרך חברות הביטוח ואצלי מדובר בהשקעה לטווח ארוך, המצב בשוק לא אמור לעניין אותי, משום שעד שאמשוך את הכספים כנראה יהיו עוד 2 משברים בדרך… והעולם כל הזמן בתנועה, וההיסטוריה מוכיחה שהבורסה לומדת להתמודד ולתקן את הנפילות בטווח הארוך.

כן יהיה נכון, שנה לפני שנרצה להוציא את הכספים, להוריד סיכון כפי שכבר כתבנו באחד המיילים…לכן אין עניין לצאת או לשנות מסלול, ותמשיכו בשגרת יומכם, אתם לא אמורים להפוך להיות סוחרי שוק ההון.

הבהרה: התכנים במאמר זה אינם מהווים ואינם מיועדים להוות תחליף לייעוץ פיננסי אישי, ובכלל זה ייעוץ פנסיוני ו/או ייעוץ מס ו/או ייעוץ השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה בהם שימוש, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד.

 

 

זה הזמן

להרשם
לתוכנית!

office@mityaalim.co.il
02-6791616